Bir CAD yazılımının maliyeti ne kadar olmalıdır?

CAD yazılımlarını seçilirken aşağıdaki diğer soruları incelemeden kesinlikle maliyet hesabı yapmayın. İlk yıl ödediğiniz değil, ilk 5 yıl içinde ödeyeceğiniz eğitim, teknik destek, eleman, kullanılacak bilgisayar dahil maliyet önemlidir.

Yazılımın bedeli euro mu, dolar mı?

Bu çok dikkat dağıtan bir durumdur. Çoğu zaman TL olarak aklınızda kalabiliyor. Kıyaslarken hata yapabiliyorsunuz.

İlk bir yıl versiyon güncelleme ücretsiz mi?

Bu çok farklı bir maliyettir. Size ilk bir yıl yeni versiyon ücretsiz gelmez ise, sonrasında service pack ve yeni versiyon için 2000 USD gibi fahiş bir fiyat ödeyebilirsiniz. Yeni versiyona geçmem nasılsa diye düşünmeyin. Özellikle ilk bir yıl service pack adı verilen güncellemeler de yeni versiyon almanıza bağlıdır. SpaceClaim yazılımında ise ilk bir yıl tüm yeni versiyonlar ve service pack eklenmeleri ücretsizdir.

Teknik destek ve eğitim ücretsiz mi?

Yazılımların çoğu size teknik desteği ücretsiz vermez. Bakım anlaşması adı altında ayrıca bir bedel ile size bu desteği satarlar. Yazılımı almanızın asıl nedeni olan teknik destek ve eğitim size her yıl ayrıca 1500 USD gibi bedeller ile satılır. Bu bedeller 3 yıl içinde yazılımın kendisinden daha pahalıya gelebilir. Teknik destek ve eğitim için vereceğiniz para ile yeni versiyon alıp alamadığınız çok önemlidir. Çoğu yazılımda bu ikisi ayrı paradır. SpaceClaim için ise tüm eğitimler ve teknik destekler ilk 3 yıl ücretsizdir.

Service Pack nedir?

Yazılımlar ilk versiyonlarını çıkardıklarında Service Pack 0.0 yani SP 0.0 diye çıkarlar. Özetle bazı hatalar içerirler her yeni versiyonda ve bu hatalar SP denilen yamalar ile yani ara versiyonlar ile düzeltilir. Ancak SpaceClaim için ilk bir yıl bunlar ücretsiz iken, çoğu yazılım size ayrıca 1500 USD gibi bir bedel ile versiyon güncelleme ve bakım anlaşması satarlar. Almazsanız sadece yazılımın sıfırıncı versiyonunu yani hatalar dolu olan halini alırsınız. Her yazılımın örneğin 2014 versiyonu aynı yıl içerisinde 2014.1 ve 2014.2 gibi ek yamalar ve düzeltmeler getirir. Bunları ücretsiz aldığınıza dair sözleşmeye madde ekletin mutlaka.

Yazılım ayrıca bir bilgisayar gerektiriyor mu?

Çok yaygın olan CAD yazılımları artık aşırı pahalı bilgisayarlar ile çalşmaktadır. Örneğin DELL M6600 gibi iş istasyonları olmadan kaliteli çalışmalar ve büyük montaj tasarımları yapamayacağınız bir yazılımın size asıl maliyeti 5000 yada 6000 USD değildir. Sadece bu bilgisayalar 5000 USD ile satılır. SpaceClaim her türlü i3 ve üzeri bilgisayarda rahatlık ile çalışır. Herhangi bir yazılım 2 GB ekran kartı, 8 GB sistem hafızası isterken, SpaceClaim yazılımını tablet pclere yükleyerek kullanabilirsiniz. Üstelik bunu 15 gün boyunca satın almadan ve riske girmeden deneyebilirsiniz.

SpaceClaim yazılımının kaç temsilcisi var?

Türkiye’de sadece tek temsilcisi bulunmaktadır. NATRON YAZILIM SpaceClaim Türkiye Ana Temsilcisidir. Alt bayilerimiz bulunmaktadır.

SpaceClaim kaç yıldır mevcut? Sahibi hangi ülke veya firma?

2005 yılından beri satışta. Bazı yıllar iki ana versiyon çıkarttığı için şu an 14. versiyonunu yayınlamış bulunuyor. Buraya tıkladığınızda açılan Wikipedia sayfasında da okuyacağınız üzere, SpaceClaim SolidWorks, Catia, Pro/Engineer firmaları kurucuları tarafından geliştirilmiştir. Özellikle kurucusu Mike Payne ismini araştırmanız önemlidir. SpaceClaim de, SolidWorks gibi Amerika menşei bir yazılımdır.

SpaceClaim ücretsiz deneme versiyonu var mıdır?

SpaceClaim yazılımını satın almadan ve hiçbir riske girmeden 15 gün süre ile deneyebilirsiniz. Hiçbir sözleşme imzalamazsınız ve ayrıca size tüm eğitim de ücretsiz olarak verilir. Deneme versiyonunda zaman dışında hiçbir kısıtlama yoktur.

SpaceClaim için gereken bilgisayar sistemi nasıldır?

SpaceClaim i3 ve üzeri her işlemci ile çalışır. 300 parçalı montajlarınızı tablet windows bilgisayarlar da dahi açıp, düzenleyebilirsiniz. Ekran kartı olarak ise sadece 1 GB ekran kartı yeterli olacaktır. Yüksek RAM ve ekran kartı yada özel iş istasyonu maliyeti açmaz size.

SpaceClaim hangi yazılımların uzantılarını okuyabiliyor?

CATIA V4-V5, SolidWorks, Pro/Engineer, Inventor, AutoCAD, Unigraphics NX, SketchUp ve parasolid, SAT, STEP gibi tüm uzantıları direkt okur ve çevirmeye gerek kalmadan düzenler.

SpaceClaim'i öğrenmek zor mudur?

Diğer CAD yazılımları 6 ile 8 gün arasında öğrenilirken, SpaceClaim sadece 2 gün içinde tamamen öğrenilebilir. Üstelik bu eğitimi size ücretsiz olarak satın almanızdan önce verip, ispatlıyoruz. Deneme lisanslarınız ile birlikte ücretsiz eğitimi de alabilirsiniz.

Hangi yazılımların temsilcisiyiz?

SpaceClaim, KeyShot, Geomagic Studio, QuadriSpace, EnMesh yazılımlarının Türkiye temsilcisiyiz.

Ofisimiz ve bayilerimiz nerededir?

Merkez ofisimiz İstanbul Ataşehir’de. Ayrıca Kozyatağı, Bayrampaşa, Ankara, Samsun, Eskişehir, Bursa illerinde bayilerimiz mevcuttur. Her konuda bize 0216 573 64 79 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bayilik dağıtımı nasıldır?

Şu an tüm Türkiye’de yeni bayilikler vermekteyiz. Şartlarımız ile ilgili telefonumuzdan temasa geçmeniz önerilir.

NATRON Yazılım bünyesinde staj imkanı var mıdır?

Yaz ve kış stajları için ilkay@natronyazilim.com adresine email göndermeniz durumunda size imkan sağlanabilir.

NATRON kaç yıldır faaliyette ve kurucusu kimdir?

Haluk TATAR tarafından 2008 yılında kurulmuştur. Limited bir şirket olup, tüm hakları Haluk TATAR’a aittir.

KURUMSAL eğitimler veriliyor mu?

Tüm CAD-CAM-CAE yazılımlarının kurumsal eğitimleri, NATRON tarafından profesyonelce sağlanmaktadır.

CAD-CAM-CAE yada herhangi bir yazılım alırken lütfen bu yazılımın arkasında hangi firma var sorgulayın. Lisanslı yazılım seçiminizi size satış sonrasında hizmet verecek en az 10 yıldır yazılım sektöründe bulunan firmalardan yapınız. Yandaki sorular SpaceClaim yada herhangi bir yazılımı sağlıklı kıyaslamanız amacı ile hazırlanmıştır.